29 października 2011

Kolejny kawałek układanki

Pamiętacie historię telewizji w komórkach? Dwa lata temu miała ruszyć sieć, której celem było nadawanie programów telewizyjnych w takiej technologii, by móc ją odbierać na przystosowanych do tego telefonach komórkowych. W przetargu, w którym zwyciężyła mało wtedy znana spółka z Zamościa – Info TV-FM, brała również udział spółka Mobile TV, zawiązana przez czterech istniejących wtedy operatorów komórkowych.
Mobile TV przetarg przegrało, ale oferta hurtowa Info TV-FM okazała się mało interesująca dla operatorów. Dalsze losy Info FM-TV były w zasadzie spadkiem po równi pochyłej. Spółka wywalczyła zmianę emisji nadawania z takiej, z której korzystają tylko komórki, na bardziej uniwersalną. Zamiast telefonów mieliśmy dostać tablety umożliwiające odbiór telewizji, ale przez te dwa lata praktycznie nic się nie działo.
Dziś dowiedzieliśmy się, że Cyfrowy Polsat kupił całą zamojską spółkę. Całą oznacza, że oprócz tworzonej sieci telewizji komórkowej, CP przejmuje 30 lokalizacji z których można nadawać sygnał radiowy i telewizyjny, a pewnie i w przyszłości mogą stanąć tam bazowe stacje telefonii komórkowej.
Każda taka umowa przejęcia spółki musi być zatwierdzona przez UOKiK. Przypuszczam, że podobnie, jak w przypadku przejęcia Polkomtelu, Urząd nie będzie mieć większych obiekcji. Do tej pory ani Cyfrowy Polsat ani żadna inna spółka z grupy Zygmunta Solorza nie miała nic wspólnego z tym kawałkiem rynku – naziemnym nadawaniem sygnału telewizyjnego i radiowego. Nie ma więc żadnych powodów, by transakcji takiej się sprzeciwić.
Zakładając, że posiadana koncesja na telewizję mobilną będzie wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem, możemy się spodziewać że np. przed Euro 2012 abonenci Polkomtelu będą już mieli w rękach pachnące nowością komórki, w których na bieżąco będą mogli oglądać poszczególne mecze. Nie jest to w 100% pewne, bowiem prawa do transmisji w Polsce ma Telewizja Polska, ale biznes to biznes.
Zresztą, mniejsza o same Euro. Jeżeli Zygmunt Solorz wprowadzi ofertę telewizji mobilnej, to pozostali gracze rynkowi też będą musieli wysupłać pewną sumę pieniędzy i też partycypować w tym interesie.
Z drugiej strony oferta mobilna to kolejne przychody dla Polsatu, którego produkcje sprzedają się obecnie za pośrednictwem anten satelitarnych Cyfrowego Polsatu.
Aż strach pomyśleć, czym Zygmunt Solorz jeszcze nas zaskoczy :-)


Brak komentarzy: